nocturne
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

nocturne

biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz, kuklacı felek usta, kuklalarda biz, oyuna çıkıyoruz birer ikişer, bitti mi oyun sandıktayız hepimiz..//ömer hayyam//

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Filozoflara Göre tanrı anlayışı

YazarMesaj
nocturne1.618
Admin
nocturne1.618

Filozoflara Göre tanrı anlayışı Empty
MesajKonu: Filozoflara Göre tanrı anlayışı   Filozoflara Göre tanrı anlayışı I_icon_minitimeCuma Ekim 03, 2008 2:42 pm

*Eğer Tanrı var olmasaydı, onu icat etmek gerekirdi. (Voltaire)

* Voltaire’in sözünü tersine çevirerek diyorum ki, eğer Tanrı gerçekten varsa, onu yok etmek gerekir. (Bakunin)

* Tabii ki tanrı beni affedecektir, bu onun işi. (Heine)

* Tanrı hiçlikten doğdu. (Deniz)

* Her ne kadar inanmasam da bir tanrının varlığını kabul etmek gerekir. (Kant)

* Tanrı kötülüğü istiyor da gücü mü yetmiyor; öyleyse o güçsüzdür. Yoksa gücü yetiyor da önlemek mi istemiyor; o halde o kötü niyetlidir. (Hume)

* Tanrı olsa bile yine de onu ortadan kaldırmak gerekirdi.
(Mihail Bakunin)

* "Ruh ve beden arasında bir farklılık görenler, bunların ikisine de sahip değildir." (Oscar Wilde)

* Çocukluğumda Tanrı’ya her gece bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Baktım böyle olmuyor, ben de tuttum bir bisiklet çaldım ve geceleri Tanrı’ya beni affetmesi için dua etmeye başladım. (Al Capone)

* Bilginin amacı; insanı bilgisizlik ve boş inançlardan tanrı ve ölüm korkusundan kurtarmaktır. Ve bu olmadan mutlu olmaya imkan yoktur.
(Epikur)

* Eğer bir insan size tanrı ineği konusturdu derse ve siz de ona inanmazsanız aslında bu sizin tanrıya inanmadığınızı değil o lafı konusan kişiye inanmadığınızı gösterir. (Hobbes)

* Algılanamaz bir varlığın olduğunu varsaymak....algılanabilir dünyada bulduğumuz düzenliliği anlamaya yardımcı olmaz. (Einstein)

* Tanrı cenneti bize vaad etmemiş olsaydı ona etmezlerdi secde. (Dante)

* Varlıkla yokluğu yapan benim..
Tanrı var mı yok mu bilemem.İnanana var, inanmayana yok.
(Gorgias)-sofistler

* hiçbir şey yoktur.dolayısıyla tanrıda yoktur. (septikler)

* Varlık bir yanılgıdır. (taocular)

* Tanrı vardır ancak evereni yaratmamıştır (Spinoza)

* Tanrı öldü. (Nietzsche)

--ALINTIDIR--
http://nocturne.yetkinforum.com

Filozoflara Göre tanrı anlayışı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Karl Marx'a göre din